Governance

LMC Structure

Bishop Districts

Bishop Oversight

Lloyd E. Hoover
Tuyen Nguyen
J. Carl Sensenig

  1. Delaware County Fellowship
  2. Hammer Creek Mennonite
  3. New Life Christian Fellowship
  4. Vietnamese Christian Fellowship
Bowmansville-Reading

J. Carl Sensenig

  1. Bowmansville Mennonite
  2. Casa Cristiana Jesús Es Rey
  3. Gehman Mennonite
  4. Green Terrace Mennonite
  5. Hampden Mennonite
  6. Red Run Mennonite
Eastern Ohio

James Sutton

  1. Aurora Mennonite
  2. Beaverdam Mennonite
  3. First Mennonite
  4. Martins Creek Mennonite
  5. Moorhead Mennonite
  6. North Lima Mennonite
  7. Yellow Creek Mennonite
Elizabethtown

J. Nelson Bechtold

  1. Bossler Mennonite
  2. Elizabethtown Mennonite
  3. Evangelical Center for Revival – Middletown
  4. Goods Mennonite
  5. Risser Mennonite
Franklin

J. Allen Lehman

  1. Bethel Community Church
  2. Cedar Grove Mennonite Church
  3. Cedar Street Mennonite Church
  4. Christian Missionary Fellowship International – Riverdale
  5. Christian Missionary Fellowship International – Westminster
  6. Community Mennonite Church
  7. Mercersburg Mennonite Church
  8. Mount Zion Mennonite Church
  9. North Side Mennonite Church
  10. Pleasant View Mennonite Church
  11. Rock Hill Mennonite Church
  12. Salem Ridge Community Church
  13. Shady Pine Mennonite Church
Groffdale

Lloyd E. Hoover

  1. Carpenter Community
  2. Cedar Lane Chapel
  3. Groffdale Mennonite
  4. Metzler Mennonite
  5. Mountainside Bible Church
  6. Village Chapel Mennonite
Harrisburg

Richard H. Mininger

  1. Diller Mennonite
  2. Lao Mennonite Fellowship
  3. Slate Hill Mennonite
  4. Steelton Mennonite
Juniata

Paul W. Nisly

  1. Delaware Mennonite
  2. Lost Creek Mennonite
Lancaster

Rodney A. Martin
Joseph S. Miller

  1. Assured Hope Community Church
  2. CONNECT
  3. Crossroads Mennonite
  4. Evangelical Church Tree of Life
  5. RiversEdge Fellowship
  6. Sunnyside Mennonite
LanChester

Robert S. Brody
Stephen S. Weaver

  1. Hershey Mennonite
  2. Maple Grove Mennonite – Atglen
  3. Meadville Mennonite
  4. Newlinville Mennonite
  5. Old Road Mennonite
  6. Parkesburg Mennonite
Landisville-Manor

Keith W. Blank

  1. Chestnut Hill Mennonite
  2. East Petersburg Mennonite
  3. Ethiopian Evangelical Church in Lancaster
  4. Habecker Mennonite
  5. Living Light Mennonite
  6. Marietta Community Chapel
  7. Millersville Mennonite
  8. Mount Joy Mennonite
  9. Mountville Mennonite
  10. Rohrerstown Mennonite
  11. Tinsae Kristos Evangelical
  12. Vision Columbia
Lebanon

David W. Musser

  1. Freedom in Christ Fellowship
  2. Gingrichs Mennonite
  3. Krall’s Mennonite
  4. Lebanon Christian Fellowship
  5. Meckville Mennonite
  6. Roedersville Mennonite
  7. Schubert Mennonite
Lititz

Rodney A. Martin
Joseph S. Miller

  1. Crossroads Community Fellowship
  2. Landis Valley Christian Fellowship
  3. Lititz Mennonite
  4. Millport Mennonite
Manheim

David W. Musser

  1. Erb Mennonite
  2. Erisman Mennonite
  3. Grace Community Fellowship
  4. Hernley Mennonite
  5. Kauffman Mennonite
  6. Manheim Mennonite
Martindale

Daryl L. Weaver

  1. Cambridge Mennonite
  2. Churchtown Mennonite
  3. Martindale Mennonite
  4. Mountain Spring Mennonite
  5. Parkview Mennonite
  6. Shiloh Mennonite
Mellinger

Rodney A. Martin
Joseph S. Miller

  1. First Deaf Mennonite
  2. Mellinger Mennonite
  3. Stumptown Mennonite
  4. Witmer Heights Mennonite
New Danville

Robert S. Brody
Stephen S. Weaver

  1. Byerland Mennonite
  2. New Danville Mennonite
  3. River Corner Mennonite
New York City

Moises Angustia
Nicolas Angustia
Hyacinth Stevens

  1. Believers Menn Garifuna Ministries
  2. Evangelical Garifuna
  3. Evangelical Garifuna Ch of Brooklyn
  4. Evangelical Garifuna Ch of Manhattan
  5. Iglesia Cristiana Valle de Jesus
  6. Iglesia Evangelica Menonita Eben-Ezer
  7. Iglesia Unida de Avivamiento
  8. Immanuel Community Church
  9. Infinity Mennonite
  10. King of Glory Tabernacle
  11. Mennonite Bible Fellowship Church
  12. Mennonite Evangelistic Tabernacle
North Penn

Paul W. Nisly

  1. Agape Fellowship
  2. Community Mennonite Fellowship
  3. Emmanuel Community
  4. Mountain View Fellowship
Philadelphia

Timothy E. Darling
Alvin C. Motley
Tuyen T. Nguyen

  1. Alleluia Worship Center
  2. Church for the Needy
  3. Evangelical Center for Revival – Philadelphia
  4. Greater Works Deliverance
  5. Latter Rain House of Restoration
  6. Norma Mennonite
  7. Oxford Circle Mennonite
  8. The Way Thru Christ Community Fell
  9. Upper Darby Mennonite Fellowship
  10. Vietnamese Mennonite
Shalom Evangelical Church Council (Concilio Iglesias Evangélicas Shalom)

Samuel M. Lopez

To see the list of congregations, click here to visit the council’s website.

Washington-Baltimore

Glenn R. Kauffman

  1. Capital Christian Fellowship
  2. Ethiopian Evangelical Church of Baltimore
  3. Living Word Bible Fellowship
  4. Mara Christian Church of America
  5. New Life Mennonite
  6. Wilkens Avenue Mennonite
Weaverland-NE PA

J. Carl Sensenig

  1. Alive Church Ephrata
  2. Benders Mennonite
  3. Bethlehem Community Fellowship
  4. Blainsport Mennonite
  5. Goodville Mennonite
  6. Maranatha Family Christian Fellowship
  7. Nanticoke Christian Fellowship
  8. Weaverland Mennonite
West End Network

Josef V. Berthold

  1. Bhutanese Nepali Ch of Lancaster
  2. Mosaic International Fellowship
  3. West End Mennonite Fellowship
Western Maryland

Earl A. Yoder

  1. Glade Mennonite
  2. Meadow Mountain Mennonite
  3. Oak Grove Mennonite
  4. Pinto Mennonite
Western Pennsylvania
  1. Blough Mennonite
  2. Carpenter Park Mennonite
  3. Maple Grove Mennonite – Belleville
  4. Martinsburg Mennonite
Willow Street-Strasburg

Robert S. Brody
Stephen S. Weaver

  1. Mechanic Grove Mennonite
  2. New Providence Mennonite
  3. REACH Church
  4. Strasburg Mennonite
  5. Willow Street Mennonite
York

J. Nelson Bechtold

  1. Stony Brook Mennonite

Conference Executive Council

Moderator: L. Keith Weaver
Assistant Moderator: Stephen S. Weaver
Secretary: Lloyd E. Hoover
Treasurer: J. Carl Sensenig
Bishop Members-at-Large: J. Allen Lehman, Richard H. Mininger, Tuyen Nguyen
Non-Bishop Members: Joy Fasick, Sandra Gonzalez, Omar Guzman, David Pegarella

Credentialing Commission

Tom Eshleman
Audrey Metzler
Paul Nisly, Chair
Adalberto Santiago
Dale Stoltzfus
Carolyn Wakefield

Finance Committee

Trisha Good
Joel Harnly
C. Kenneth Martin
Sheryl Mummau
Bruce O’Neill
J. Carl Sensenig
L. Keith Weaver

Translate »